Miss Jean Babbs | | Typing Pool |
G. Bachelor | | Apprentice |
A.P. Bacon | | D/O |
Tommy Badger | | Foundry |
Robert W. Bagot | | Service Engineer |
R.W. Bagshaw | | Post-Graduate Apprentice |
Bill Bailey | | Biscuit Sales |
G.E. Bailey | | Small Milling Bay |
J.R. Bailey | | Apprentice |
Thomas D.C. Bailey | | Fitter |
Alan M. Bain | | Progress Clerk |
C.H. Bainbridge | | Miller |
Neil W. Bainbridge | | Graduate Apprentice |
Gerald A. Baines | | Fitter |
John Baines | | Field Engineering |
Leslie T. Baines | | Industrial Design/Bakery Sales |
M.J. Baines | | Attendant/Canteen |
Robin J. Baines | | Stores |
Timothy S. Baines | | Graduate Apprentice |
Mr Bains | | Machine Shop |
Bob Bains | | Chief Layout Engineer |
Joan Evelyn Bains | | Secretary - Plant Engineering |
Rajdvinder S. Bains | | Designer |
Timothy C. Bains | | Fabrication |
Trevor Bains | | Field Engineering |
Neil Baird | | Instructor - Apprentice School |
Albert E. Baker | | Plate Shop |
Allan R. Baker | | Chairman |
Andrew P. Baker | | Systems Support Engineer |
Barton D. Baker | | Director |
B.R. Baker | | Plater's Mate |
Charles Baker | | Export Sales - Willesden |
David K. Baker | | Graduate Apprentice |
Ms Doreen Baker | | |
E.J. Baker | | Field Services |
E.M. Baker | | Fitter |
Frank Baker | | Drawing Office - Biscuit |
George Baker | | Chief Engineer - Willesden |
George S. Baker | | Director |
Graham Baker | | Financial Director |
G. Ralph Baker | | Director |
G.H. Baker | | Patternshop |
G.W. Baker | | Machine Tool Oiler |
Howard Baker | | Roll Business Manager |
H. Baker | | WP&P |
Sir Ivor Baker | | Chairman |
Jim Baker | | Factory and Offices |
Joan Baker | | Hollerith Department |
Jonathan P. Baker | | Accountant (Son of Sir Ivor Baker) |
Joseph A. Baker | | Chairman |
Joseph S. Baker | | Chairman |
J.E. Baker | | Student Apprentice |
Maurice W. Baker | | Heating Mechanic |
Maxwell J. Baker | | Fitter |
Merle Baker | | Drawing Office Archives/Foundry Laboratory |
Michael Baker | | Assistant to Production Engineer |
Michael Baker | | Plater |
Michael Baker | | Fitter |
M.A. Baker | | Asst. Production Engineer |
Paul W. Baker | | Director |
Philip B. Baker | | Director |
Richard W. Baker | | Technical Sales Rep - Biscuit |
Robert Baker | | Labourer |
Ms Rosemary Baker | | |
Russell Baker | | Draughtsman |
R. Baker | | Fitter |
R. Elmer Baker | | Director |
Terence K. Baker | | Labourer |
T.I.P. Baker | | Miller |
T.R. Baker | | Apprentice |
William K. Baker | | Director |
W. Baker | | WP&P |
W. "Bill" Baker | | Stores |
Colin B. Bakewell | | Design Engineer |
Bert Balaam | | Drawing Office Archives |
Bertie Balaam | | Print Room |
Roger A.P. Balcomb | | Design Engineer |
S.M. Balcomb | | Draughtswoman |
John H. Balderson | | Fitter |
C.V. Baldock | | Senior Audio Typist/Bakery Sales |
P.G. Baldock | | Apprentice |
P.J. Baldock | | D/O |
T.W. Baldock | | Fitter |
James S. Baldry | | Draughtsman |
D.G. Baldwin | | Turret Setter |
Jim F. Baldwin | | Foreman - Chrome Plating |
Michael A. Baldwin | | Asst. Design Engineer |
Peter I. Baldwin | | Design Engineer |
Andrew D. Ball | | Quality Engineer |
Stephen M. Ballantine | | Maintenance Millwright |
A.W. Ballantyne | | Apprentice |
Derek Ball | | Working Instructions |
S.H. Ballentine | | Miller |
Frank Ball | | Artist-War Worker WP&P |
John C. Ballinger | | D/O |
J.E. Eddie Ball | | Foundry |
Ronald D. Ball | | Labourer |
A.G. Balls | | Moulder |
T.M. Ball | | Apprentice |
David Balmer | | Progress Controller |
Frederick J. Bambridge | | Steel Stores |
Miss Lilian Bambridge | | National M/c Operator/Accounts |
Paul J. Bampton | | Plater |
Stan Banham | | Sports Club (Groundsman) |
Kevin C. Banks | | Senior Electrical Draughtsman |
Miss Mary Banks | | Typing Pool |
Philip Banks | | Progress Controller |
W. Banyard | | WP&P |
John P. Barabino | | Apprentice |
Mr Barber | | Fitter |
Bob Barber | | Foundry |
Bryan C.W. Barber | | LJH Fitter |
David A. Barber | | Apprentice |
G. Barber | | WP&P |
Ian J. Barber | | Escalators |
John W. Barber | | Machine Shop Foreman |
Len Barber | | Machine Shop (Heavy Marking Off) |
Len Barber | | Spares Department |
Robert E. Barber | | Marker-Off |
R.G. Barber | | Foundry |
R.J. Barber | | Fitter |
G. Barbour | | Fitting S.C. |
David H. Barclay | | Student Apprentice |
J.H. Barclay | | Painter |
Miss K.M. Bardot | | Junior Clerk/Accounts |
Alan Barfield | | Miller |
Alan M. Barfield | | Ratefixer |
David J. Barfield | | Miller |
Peter N. Barfoot | | Training Officer |
Ms Shirley Barfoot | | Secretary |
Miss N.A. Barford | | Accounts Assistant/BCS Accounts |
D.J. Barham | | Fitter |
Keith W. Barham | | Sheet Metal Worker |
Malcolm H. Barham | | Electrical Engineer |
Mr Barker | | Labourer - WP&P |
Adrian G. Barker | | Computer Systems |
Alan G. Barker | | Control Engineer |
C.R. Barker | | Sheet Metal Shop |
Desmond G. Barker | | Cost Office |
Geoff Barker | | Accounts |
Gordon A.F. Barker | | Chemical Division |
G.A. Barker | | Fitter |
Ian D. Barker | | Maintenance |
John Barker | | Progress Assistant |
K.M. Barker | | Temp Clerk, part time |
Maurice T. Barker | | Maintenance |
Robert Barker | | Plater |
Simon P. Barker | | Trainee Programmer |
Steven J. Barker | | Trainee Programmer |
Richard Barks | | Fitting Shop |
Ian L. Barlow | | Horizontal Borer |
John W. Barlow | | Applications Engineer |
Nicholas W. Barnard | | Spares |
M.E. Barnecutt | | Student Apprentice |
Mr Barnes | | Blacksmith |
Mr Barnes | | Driller |
David R. Barnes | | Escalators |
Derek Barnes | | Pattern Shop |
George Barnes | | Labourer |
J.R. Barnes | | Machine Shop WP&P |
Perry J. Barnes | | Plater |
S.M. Barnes | | Secretary-Cost Accounts |
T. Barnes | | Plater |
Andrew R. Barnett | | Apprentice |
Geoffrey N. Barnett | | Security |
Neill F.J. Barnett | | Millwright |
Ricky J. Barnett | | Accounts Trainee |
D. Barnfield | | Senior Secretary/Bakery Sales |
Stephen J. Barnfield | | Sales Correspondent |
David Barnwell | | Sales Rep. |
Ian K. Barraclough | | Fitting Shop |
K. Barras | | Despatch Controller |
R.R. Barrass | | Horizontal Borer |
Barrie G. Barrett | | Design Engineer |
Miss Carol Barrett | | Personnel/Travel Department |
C.F. Barrett | | Field Engineering |
Miss D.J. Barrett | | Temp Assistant/Reprographic |
Graham B. Barrett | | Graduate Apprentice |
Graham P. Barrett | | Internal Auditor |
Jack L. Barrett | | Biscuit Sales |
L.M. Barrick | | Clerk/Stores |
John Barr | | Cranedriver |
John S. Barron | | Accountant |
S. Barrow | | Draughtsman |
D.J. Barrs | | Apprentice School |
J.G. Barrs | | Apprentice |
Leonard W. Barsby | | Miller/Apprentice Instructor |
Miss P.D. Bartholomew | | Punch Operator/Computer, BP PMC |
Alec Bartlett | | Inspector |
Colin J. Bartlett | | Apprentice, M/c Shop |
G. Bartlett | | Electrician |
K. Barton | | Miller |
Ronald H. Barton | | Fitter |
Percy Bartram | | CPO |
Raymond A. Bartram | | Fitter |
M.J. Barwell | | Apprentice |
Edward J. Basarab | | Fitter |
Gladys Bashford | | Cost Office Clerk |
Mohd Bashir | | Materials Handler |
F. Basler | | Apprentice |
Charles Bason | | Borers |
Neil P. Bason | | Turret Setter |
Peter C. Bason | | Horizontal Borer |
A.J. Bassam | | Shipping Typist/Works Spares |
Brian H. Bassam | | Senior Storeman - Plate Shop |
Arthur Bass | | Foundry - WP&P |
Chris Bass | | Business Development Manager |
D.J.E. Bass | | Fitter |
A.W. Bassendine | | Apprentice |
Dan Bassett | | Bakery Sales |
Miss E.A. Bass | | Senior Attendant/Canteen |
Robert Bassil | | Design Engineer |
C.W. Batchelor | | Apprentice |
David C. Batchelor | | Light Lathes |
Peter Batchelor | | Borer |
T.J. Batchelor | | Clerk/Production Control |
W. Batchelor | | Machine Shop |
A.J. Bate | | Fitter |
Darren J. Bate | | Apprentice - Machine Shop |
Miss E.P. Bateman | | Canteen |
Ivan M. Bateman | | Production Engineer |
William Charles Bateman | | C+C/Printing D/O |
Wliiam D. Bateman | | Apprentice |
Bernard Bates | | Turret Setter |
David R. Bates | | Labourer |
Donald G. Bates | | Millwright |
D. Bates | | Turret Setter |
Fred E. Bates | | Bakery D/O |
F.G. Bates | | Plater |
F.J. Bates | | Student Apprentice |
J. Bates | | Plater |
J.A. Bates | | Apprentice |
Kevin J. Bates | | Fitter |
Michael J. Bates | | Miller |
Ralph Batson | | Personnel Director |
Reginald Batson | | Fitter |
George Batt | | Field Engineering |
G.W. Baucutt | | Painter - WP&P |
David C. Baughan | | Special Projects |
Bill Baum | | Plater |
Miss Carole Baum | | Drawing Office Archives |
Miss Christine Baum | | Drawing Office Archives |
John W. Baum | | Inspector |
Massimino Baviello | | Fabrication |
Mr Baxter | | Labourer |
Mrs Baxter | | Comptometer Room |
Bernard Baxter | | Asst. Production Engineer |
Bernard G. Baxter | | Fitter |
Miss Cynthia Baxter | | Accounts Dept. |
David G. Baxter | | Fitter |
David T. Baxter | | Horizontal Borer |
D.A. Baxter | | Temp Clerk, part time |
Gary A. Baxter | | Production Electrician |
G.W. Baxter | | Plate Shop |
Miss H.J. Baxter | | Senior Secretary/Central Admin |
Ian Baxter | | Progress Asst. |
Ian R. Baxter | | Apprentice Plater |
Ivan Baxter | | Electrical Engineer |
Jack Baxter | | Lathes - WP&P |
John E. Baxter | | Fitter, Printing |
L.A. Baxter | | Clerk |
L.M. Baxter | | Assistant Lithographic Operator |
Miss M.E.A. Baxter | | Senior Programmer |
Robert Baxter | | Inspector |
Robert "Bob" C. Baxter | | Planning/Ratefixing |
R. Baxter | | WP&P |
Steven J. Baxter | | Systems Analyst |
S.R. Baxter | | Plater |
T.R. Baxter | | Apprentice |
Steven Bayliss | | Foreman - Fitting Shop |
D.J. Beach | | Apprentice |
Tom Beadman | | Draughtsman |
Alan W. Beales | | Student Apprentice |
Arthur Beales | | Accounts |
M. Beales | | Reprographic |
Miss Janice Bean (Walton) | | Accounts |
A.W. Bean | | Foundry |
Cyril Bean | | Polisher |
W.H. Beanes | | Technical Expert WP&P |
Frank Bean | | Telephone Exchange |
F. Bean | | D/O Assistant |
Irene Bean | | CPO |
Ivan "Mick" Bean | | Turner |
Leonard A. Bean | | Gearcutter |
L.J. Bean | | Fitter |
Malcolm J. Bean | | Moulder |
Miss Margery Bean | | Drawing Office Archives |
Mick J. Bean | | Confectionery Chief Engineer |
M.P. Bean | | Commercial |
R Bean | | Admin Asst Production Control |
T.J.P. Bean | | Plater |
H.V. Beard | | Plant Office |
Alfred Beare | | Storeman |
A.V. Beasley | | Apprentice |
J.L. Beasley | | Clerk Typist/Sub Contracts BCS |
Philip J. Beasley | | Steel Stores |
Robert J.E. Beasley | | Biscuit Division |
R.J.W. Beasley | | Student Apprentice |
David J. Beaumont | | Apprentice |
Kevin Beaumont | | Machine Shop Supervisor |
F. Doug Beaven | | Design Engineer |
Andrew R. Beaver | | Apprentice |
George Beck | | WP&P |
Richard R. Beck | | Fitter |
R.J. Beck | | Draughtsman |
Matthew Beckwith | | Senior Electrical Draughtsman |
Stephen Beckwith | | Labourer |
J. Beddow | | Apprentice |
Kelvin John Bedford | | Apprentice |
Robert Bedford | | Fitter |
R. Bedford | | Millwright |
Trevor Bedford | | Draughtsman - Biscuit |
Fred Beebe | | Crane Driver |
Jack R. Beeby | | Fitter |
Brian F. Beecham | | Senior Electrical Draughtsman |
Miss M. Beechen | | Typing Pool |
Hugh R.E. Beechey | | Polisher |
Glen M. Beech | | Storeman |
Ronald E. Beech | | Fitter |
John C. Beecroft | | Fitting Shop Asst. Superintendent |
Andrew M. Beeken | | Fabrication |
B. Beeken | | Plater |
D. Beeken | | Plater |
D.G. Beeken | | Apprentice |
Eric W. Beeken | | Electrician |
E.C. Beeken | | Apprentice |
Miss Margaret Beeken | | Audio typist/Typing Pool |
M.A. Beeken | | Photographic |
A. Beels | | Labourer |
J.A.W. Beels | | Cost Office |
Kenneth G. Beeton | | Accountant |
George A. Beevor | | Electrician |
Ade Behenna | | Fabrication |
Saeed Behjat | | Systems Design Engineer |
J.A. Belfield | | Computer Programmer |
Alf Bellairs | | Miller |
Donald A. Bellamy | | Export Sales Manager |
F. Bellamy | | WP&P |
Ian J. Bellamy | | Turner |
K.A. Bellamy | | Cost Clerk |
Michael R. Bellamy | | Labourer |
Paul Bellamy | | Gearcutter |
Richard P. Bellars | | Fitter |
W.A. Bellars | | Ratefixing |
Brian Bell | | Foundry |
Brian J.D. Bell | | De-Burrer |
Derek J. Bell | | Apprentice |
D. Bell | | Small Components Cell |
D.A. Bell | | Technician |
Geoffrey E. Bell | | Senior Electrical Draughtsman |
John Bell | | Security |
John D. Bell | | Field Engineering |
Miss Josie Bell | | Sales |
Miss J.V. Bell | | Telex Supervisor |
K. Bell | | Lithographic Operator |
Pietro Bellosguardo | | Materials Handler |
Miss Pat Bell | | Secretary to Director M.R.H.Smith |
P.A. Bell | | Senior Secretary/Bisc Div Sales |
Steven P.D. Bell | | Maintenance |
Mr Belsham | | Labourer |
H.J. Belsham | | Microfilm Dept. |
A.G. "Tony" Belson | | Electrician Foreman |
G.E. Belson | | Coremaker |
Miss J.M. Belson | | Assistant/Canteen |
Mick J. Belson | | Fitting Shop Foreman |
M. Belson | | Production Engineer |
N.J.P. Belson | | Electrician |
B.R. Belton | | Machine Shop |
C.E. Belton | | Labourer |
Joseph W. Belton | | Coremaker |
D.J. Bembridge (nee Harrison) | | Sales Ledger Clerk/Manufacturing Accounts |
H. Bembridge | | Plater |
Clive I. Benham | | Apprentice |
David Bennett | | Electrician |
Miss E.A. Bennett | | Estimating Dept |
Gary Bennett | | Electrical Draughtsman |
Ivor J.M. Bennett | | Standards & Coding |
James A. Bennett | | Field Engineering |
J.M.J. Bennett | | Apprentice |
Les Bennett | | Fitter |
Neville G. Bennett | | Field Engineering |
Peter T Bennett | | Chief Buyer |
Robert M. Bennett | | Senior Design Engineer |
S. Bennett | | Copy Typist/Spares |
T.W. Benney | | Progress Chaser |
H. Benning | | Lithographic Operator |
Tara Singh Benning | | Crane Driver |
Alan F. Benson | | Cost Controller |
C.J. Benson | | Fitter |
Duncan R. Benson | | CCS Manufacturing |
D.A. Benson | | Production Engineer |
Frederick G. Benson | | Labourer |
F. Benson | | Stores |
A. Benstead | | Field Engineering |
Miss Jean Benstead | | |
J.B. Benstead | | Apprentice |
Miss Liane Benstead | | D/O Admin. |
Reg Benstead | | Plateshop |
Reg J. Benstead | | D/O |
Arthur E. Bentham | | Materials Handler |
Jeremy S. Bentham | | Graduate Apprentice |
J.J. Bentham | | Machine Operator |
Keith J. Bentham | | Programmer |
Michael H. Bentham | | Fitting Shop Foreman |
Roy E. Bentham | | Storeman |
Steven M. Bentham | | Apprentice - Fitter |
Trevor Bentham | | Deburrer - Machine Shop |
Trevor Bentham | | Moulder |
Richard J. Benton-Jones | | Service Engineer |
Arthur Benton | | Polisher |
M.J. Benton | | Assistant/Reprographic |
Errol A. Berarey | | Senior Electrical Draughtsman |
Barry A. Beresford | | Fitter |
E.W. Beresford | | Oven Shop |
G. Bereznyckyj | | Fitter |
Mick Bereznyckyj | | Senior Standards/Test Engineer |
Edward M. Berg | | Translator |
John.G. Bergmann | | Fitter |
Miss J. Berkes | | Clerk/Sub-Contracts |
Miss B. Bernsten | | Secretary/BP Chemical Parts, Kingston-on-Thames |
E. Berresford | | WP&P |
B.J. Berridge | | Apprentice |
Graham A. Berridge | | Fitter |
J. Berridge | | Maintenance |
B.K. Berrisford | | Rapid Op.Bisc DO, C/C, part time |
Andrew R. Berry | | Apprentice |
A.E. Berry | | Fitter - Engraving |
Ms Dolly Berry | | Rivet Hotter - WW2 |
G. Berry | | Telephonist/Telex |
G.G.W. Berry | | Fitter |
J.L. Berry | | Secretary/APV Secretariat |
Neil A. Berry | | Apprentice |
Nev W. Berry | | Welder |
W.H. Berry | | Apprentice |
George K. Bertram | | Storeman |
P.C. Berwick | | Technician Clerk/PMC Quality Assurance |
Harry Besson | | Production Controller |
Miss A.C. Best | | Senior Secretary/Secretariat |
Colin Best | | Quality Assurance Engineer |
Robert J. Bestley | | Deputy Divisional Manager |
Stephen M. Best | | Apprentice |
John Betambeau | | Electrician |
Miss D. Bettles | | Typing Pool |
G.C. Bettles | | Apprentice |
John W. "Jack" Bettles | | Foundry Office |
Miss Pam Bettles | | ? |
V. Bettles | | WP&P |
E.M. Betts | | Cost Clerk Assistant |
G.A. Betts | | Foundry |
Ken Betts | | Biscuit D/O |
Nigel J. Betts | | Apprentice |
Ted Beven | | Foundry Manager |
Edwin Beven | | Metallurgist |
Ms Carol A. Beveridge | | Sales Rep. |
Antonio Bevilacqua | | Labourer |
B.M. Bevilacqua | | Asst. Buyer/Catering |
John R.E. Bewley | | Apprentice - D/O |
Phillip Bewley | | CCS |
George Bezkorowajnyj | | Painter |
G.W. Bezkorowajnyj | | Fitter |
Iwan Bezkorowatnyj | | Metal Polisher |
Ram N. Bhagat | | Safety Engineer |
Subrata Bhattacharya | | Work Study Engineer |
Hiten Bhundia | | Trainee Computer Operator |
Michele Biccarino | | Labourer |
F.W. Bickers | | D/O |
E.M. Biggs | | Senior/Canteen |
Stephen .R. Biggs | | Fitter |
William J. Billingham | | Draughtsman |
L.H. Billingslea | | Millwright |
E. Billington | | Plate Shop Foreman WP&P |
A.C. Billson | | Senior Secretary/Secretariat, PLC |
David A. Billson | | Millwright |
L.A. Bilsby | | Lithographic |
Johannes P.C. Bilson | | Draughtsman |
Robert H. Bines | | Fettler |
S.M. Bines | | Telephonist, PMC |
J.A.M. Binge | | Apprentice |
Alan J. Bingham | | Apprentice |
A.D. Bingham | | Apprentice |
Ben Bingham | | Despatch Department |
Colin.R. Bingham | | Tool Maker |
Ian Bingham | | Moulder |
J. Bingham | | Clerk/Spares |
Miss Katherine Mary Bingham | | Hollerith Dept. |
Miss Mary Bingham | | Accounts |
Mick J. Bingham | | CCS Assembly |
N. Bingham | | Millwright |
Miss Pat Bingham | | Audio Typist/Typing Pool |
Ron K. Bingham | | Sheet Metal Worker |
R.K. Bingham | | Spares |
Stephen R. Bingham | | Paint Shop |
Edward Binley | | Field Engineering |
Miss Babs Binns | | Copy Typist |
Melvin.L. Binns | | Turner |
Oswald Binns | | Biscuit Sales |
Miss V.A. Binns | | Typist |
Ernest D. Birch | | Progress Chaser |
Harold Roy Birch | | Erection Driller |
Maurice Birch | | Field Engineering |
Alan R. Bird | | Project Engineer |
Dave G. Bird | | Small Components Cell |
David.G. Bird | | Turner |
Miss Debbie Bird | | Wages |
Dick Bird | | Machine Shop Foreman |
Eric W. Bird | | Moulder |
E.M. Bird | | Accounts (payable) |
Frederick H. Bird | | Despatch |
Miss Jean Bird | | Typing Pool |
J.M. Bird | | Clerk/C.P.O. |
J.T. Bird | | Machine Shop Foreman |
Michael D. Bird | | Plant Office |
M. Bird | | Waitress/Canteen |
Philip.J. Bird | | Millwright |
P.D. Bird | | Apprentice |
Roy W. Bird | | Security |
R.J. Bird | | Apprentice |
John W. Birkett | | Cost Office |
Marlene Bishop | | In-House Printing Dept. |
Robert W. Bishop | | Electro-Plater |
Ronald Bishop | | Labourer |
Ronald G. Bishop | | Plate Shop |
D.W. Bisset | | Field Engineering |
Miss K.S. Blackett | | Operator/Reprographic |
Grahame M. Black | | Storeman |
L.B. "Ben" Blacklock | | Bakery D/O |
Alf Blackmore | | CPO |
R.W. Blackmore | | Miller |
Peter R. Black | | Inspector |
Robert Blackshawe | | Service Engineer |
Miss Barbara Blackwell | | Drawing Office Draughtsman |
Miss B.M. Blackwell | | Senior Draughtswoman, Bisc Div. & C/C |
Harry D. Blackwell | | Materials Handler |
James Blackwell | | Field Engineering |
Miss Josie Blackwell | | Secretary to L.P.Simpson |
Stephen G. Blackwell | | Apprentice |
Andrew Blades | | CCS Assembly |
Bob Blades | | ?? |
John B. Blades | | Safety Officer |
Robert C. Blades | | Fitter |
Wally G. Blades | | Plant Office Draughtsman |
W.G. Blades | | Machine Shop |
Edward Blagden | | Service Engineer |
Guy C. Blaiklock Morgan | | Senior Draughtsman |
Mr Blake | | Gearcutter |
Bill Blake | | Personnel Welfare |
F. Blake | | Horizontal Borer - WP&P |
Miss J.P. Blake | | Clerk/Typist, Sub-Contracts |
Tom W. Blake | | Personnel |
Vic J. Blake | | Horizontal Borer |
Mr Blakey | | Plater |
F.R.M. Bland | | Fitter |
R.G. Bob Bland | | Printing Division Commercial |
Miss V.G. Bland | | Temp. Clerk/Printing Div |
Carol Blant | | Secretary - Biscuit |
Colin G. Blencowe | | Escalators |
Jon R. Blencowe | | Product Engineer |
David Bligh | | Market Analyst |
Andrew.S. Bliss | | Plater |
Ian.H. Bliszczak | | Fitter |
Miss Edna Blood | | Canteen |
G. Blood | | Moulder |
Miss Sheelagh Blood | | Secretary to R.J.Webber/Accounts |
Edward T. Bloodworth | | Machine Shop Supervisor |
E.G. Bloodworth | | Apprentice |
Gordon Bloodworth | | Estimating |
Miss S Bloodworth | | Secretary |
William G. Bloodworth | | Maintenance |
K.M. Bloomfield | | Temp. Clerk, part time |
R.J. Bloom | | Apprentice |
A.R. Blore | | Advertising |
Terence J. Blore | | Student Apprentice |
Mark T. Blower | | Analyst/Programmer |
Miss Sandra Blowers | | D/O Admin |
Edward R. Bloy | | Miller |
Gordon A.F. Bloy | | Chrome Plating |
A.S. Blunt | | Senior Data Punch Operator, Computer |
Douglas R. Blunt | | Steel Stores |
Ron Blunt | | Estimating |
D. Blyth | | Computer Programmer |
H.R. Blythe | | WP&P |
Idris W. Blythe | | Welder |
L. Blythe | | Turret Setter |
R.S. Blythe | | Gearcutter |
Miss Una Blyton | | Typing Pool |
Giovenni Boccardi | | Crane Driver |
Miss J.A. Bodger | | Typist |
Thomas Bodger | | D/O |
S. Boggers | | Fitter |
D. Boggio | | Painter |
David Boggis | | Paint Shop |
C. Bollams | | WP&P |
Mr Bollard | | Labourer |
S.E.L. Boller | | Data Punch Operator, Computer |
Joseph B. Bolton | | Electrical Engineer |
F. Bonar | | Bedewell |
Francis J. Bond | | Technical Writer |
Jim Bond | | Security |
Jim Bond | | CPO |
Martin S. Bond | | Senior Draughtsman |
H.E. Bone | | Gearcutter |
S.L. Bone | | Clerical Assistant/PMC Elect Management & Admin |
Miss A. Bonett | | Industrial Trainee/Bisc.Div. (DO) |
Ernest E. Bonner | | Labourer |
G.F. Bonnor | | Deputy Works Manager WP&P |
Arthur W. Bontoft | | Estimator |
Peter M. Bools | | Sub Contracts manager |
Roger Boon | | Turner |
A.W. Boorman | | Assistant Chief Postal Clerk |
H.G.S. "Bert" Boorman | | Telephone Exchange |
Roy A. Boorman | | Student Apprentice |
Charles R. Booth | | Labourer |
David G. Booth | | Apprentice |
David J. Booth | | Electrician |
F. Booth | | WP&P |
Joshua Henry Booth | | Director and Works Manager WP&P and Baker Perkins |
Miss J.S. Booth | | Clerk/Production Control (Bisc) |
M.d'A. Booth | | Apprentice |
Ralph E. Booth | | Crane Driver |
M. Booty | | Clerk/Accounts |
Miss L. Borillo | | Clerical Assistant/PMC DO Elect. |
Bert Borman | | Grinder |
Harry Borman | | Telephonist |
John A. Borrill | | Senior Research Engineer |
L. Borsberry | | Product Engineer |
J. Bosch | | Apprentice |
R. Peter Bosnett | | Fettler/Foundry |
Mrs Bossett | | Fitting Shop - WW2 |
Miss Jill Bossett | | Hollerith M/cs |
Miss Margaret Bosson | | |
A.G.W. Bostock | | Apprentice |
Ms Eileen Bosworth | | |
Lawrence Bothamley | | Subcontracts/General Engineering |
Paul Bothamley | | Electrical Design Engineer |
Ian R. Bothwell | | Maintenance Electrician |
George H. Botterill | | Apprentice School |
Harry Botterill | | Maintenance Foreman |
J.H. Botterill | | Apprentice |
Ms Gladys Bottomley | | Rivet Hotter - WW2 |
Brittain T. Botton | | Field Engineering |
Bert Boucher | | Field Engineering |
Bert Boughton | | Crane Driver |
G.R. Boughton | | Machinist |
Ms Miranda Boughton | | Secretary - BP Holdings |
A.T. Boughy | | Foundry |
Ms Anne Boulton | | |
George E. Bounds | | Chief Engineer - Printing |
Simon P. Bounds | | Senior Design Engineer |
Nigel Duncan Bovis | | Inspector |
Carl I. Bowd | | Fitter, PMC |
Michael G. Bowd | | Plater |
Paul Bowd | | CCS Assembly |
Harold Bowering | | Accounts |
Lance M. Bowering | | Accounts Clerk |
S.M. Bowering | | Production Engineer |
Stuart M. Bower | | Maintenance |
A.E. Bowles | | Tool Room |
A. Bowls | | WP&P |
Thomas H. Bowmaker | | Field Engineering |
D.J. Bowman | | Turner |
I.D. Bowman | | M/c Operator/Litho Printing |
Rene Bowman | | In House Printing Department |
Thomas H. Bowman | | Powerhouse |
Tom Bowman | | Apprentice/Electrician |
M.J. Bown | | Student Apprentice |
H. Bowring | | Accounts |
Miss J.M. Bowring | | Senior Payroll Assistant/Accounts |
Michael J.T. Bowthorpe | | Systems Electrician |
Miss Shiela Box | | Purchasing |
Philip M. Boyall | | Driller |
Linda Boyd (Nee Hillsdon) | | Typing Pool |
Charles G. Boyd | | Patternmaker - Willesden |
David Boyd | | Security |
Miss Jill Boyden | | Clerk/Bakery Sales |
John Boyden | | Driller |
John W. Boyden | | Crane Driver |
James Boyd | | Marker-Off |
M.D. Boyd | | Overall Attendant, part time |
Richard Boyd | | Central Manufacturing |
Steven Boyd | | Fitter |
S. Boyd | | Fitter |
Adrian J. Boyer | | Accountant |
Miss H.B. Boyer | | |
Keith Boyer | | Machine Shop |
S.A. Boyle | | Senior Operator/Reprographic |
Alan W.P. Brabant | | Labourer |
D.J. Brack | | Student Apprentice |
D.J. Brackley | | CPO |
Paul H. Braddick | | Fitter |
Colin W. Brader | | Production Engineer |
Miss Ann Bradley | | Secretary to R.H.Wilkins |
A.R. Bradley | | Apprentice |
A.W. Bradley | | Apprentice |
G. Bradley | | Fitter |
Harold E. Bradley | | Plater's Mate |
Patrick Bradley | | Field Engineering |
Richard Bradley | | Stores |
Alec Bradshaw | | Despatch Department Superintendent |
Miss Ann Bradshaw | | Secretary to G.D.Wilson/Experimental Dept |
Dave J. Bradshaw | | Contract Engineer |
Joseph Bradshaw | | Field Engineering |
P.J. Braham | | Apprentice |
T.R. Braines | | Apprentice |
Sir Franklin Braithwaite | | Managing Director |
Peter Braithwaite | | Market Research Unit |
Arthur J. Brand | | Export Sales |
Martin T. Brannigan | | Rough Grinder |
Edward W. Branston | | Production Engineer |
E. Bratby | | WP&P |
Stephen Brattan | | Apprentice Instructor |
W.A. Brawn | | Apprentice |
W. Braybrook | | Foundry |
Vincent Brayton | | Field Services |
Miss Delmar Brazier | | Typing Pool |
W.J. Brazier | | Accounts |
R. Breakwell | | Clerk/Stores |
N.R. Bream | | Turner |
Christopher J. Brean | | Trainee |
Jim Brebner | | Gear Cutting |
Peter G. Breen | | Fitter |
C.J. Breeson | | Typist/Spares |
Michael L. Breeze | | Foundry Office |
Paul Breeze | | Correspondent |
Ms Cheryl Brennan | | Typing Pool |
Hugh W. Brennan | | Field Engineering |
Ms Pat Brennan | | Clerk - CPO |
John Brentnall | | Senior Project Engineer |
Adrian Brenton | | Fitter |
Hugh W. Brenton | | Production Control Manager |
H. Brenton | | Foundry |
R. Bretnall | | Master Baker - Sales |
Ian Brettell | | Student Apprentice |
M.A. Brett | | Apprentice |
Bill Brewer | | Apprentice/Fitting Shop/Apprentice Instructor |
Graham C. Brewer | | Sales Executive |
Martin K.J. Brewer | | Tape Driller |
Peter J.D. Brewer | | Student Apprentice |
David Brewin | | Spares |
K.A. Brewin | | Baked Products - Assembly |
Alfred Brewster | | Plate Shop |
Brian Brewster | | Millwright |
Miss D. Brewster | | Clerk/Production Control (Printing) |
H.J. Brewster | | Fitter/Postman |
Len Brewster | | Pattern Shop |
Lionel A. Brewster | | Electrical Engineer - Printing |
Martin Brewster | | Senior Design Engineer |
Paul A. Brewster | | Electrical Engineer |
Robert R. Brewster | | Bakery Sales Executive |
Sue C. Brice | | Telephonist |
Miss Florrie Bridgeman | | Typing Pool |
Wayne Bridger | | Plater |
Alec J. Bridges | | Grinder |
Geoffrey A. Bridges | | Electrician |
Stephen J. Bridges | | Turret Setter |
M.E. Bridgestock | | Student Apprentice |
G.J. Briers | | Payroll Administrator/PLC Finance |
Len Briers | | Steel Stores |
Leonard G. Briers | | Driller |
A. Briggs | | Attendant/Canteen |
Charles E. Briggs | | Draughtsman |
Frank E. Briggs | | Furnace Operator - Heat Treatment |
Miss H.C. Briggs | | Secretary/Linguist, BP Chem/Div |
Miss Judy Briggs | | Personnel |
T. Briggs | | Turner |
Miss J.L. Bright | | Vacation Student/Canteen |
Kim T. Bright | | Escalators |
Anthony Brightman | | Material Centre |
Norman Bright | | Accounts |
Paul S. Bright | | Inspector Sub Contracts |
P.J. Bright | | Student Apprentice |
K.A. Brinkler | | Com/Spares Assistant/MBO Commercial |
Arthur Bristow | | Fitter |
M.C. Bristow | | Fitter |
P.A. Bristow | | Clerk/Typist, Works, Spares |
Z Bristow | | Contracts Controller, Biscuit Div (Sales) C/C. |
John Brittain | | Graduate Apprentice |
Keith "Slim" Brittain | | Plate Shop |
K.J. Brittain | | Student Apprentice |
Clifford W. Britten | | Inspector |
Cyril J. Britten | | Fitter |
Andrew P. Britton | | Fitter |
George H. Britton | | Labourer |
C.J. Broad | | Section Leader - Printing D/O |
R.A. Broadstock | | Production Control |
Peter L. Broadway | | Escalators |
Davide Broccoli | | Labourer |
Alan P. Brockbank | | Maintenance |
Ken Brocklehurst | | Sports Club Manager |
Mark Brock | | Apprentice |
Peter Brodie | | Apprentice School Manager |
Bernard Broll | | Materials Handler |
Tony A. Broll | | Labourer |
Arthur G. Brookbanks | | Field Engineering |
Robert A. Brookbanks | | Fitter |
H. Brookes | | WP&P |
H. Brookes | | Special Projects |
A.L. Brooks | | Foreman - Machining |
E.G. Brooksbank | | Apprentice |
H.R. Brooksbank | | Turret Setter |
Miss D.J. Brooks | | Graduate Trainee, Purchasing |
George J. Brooks | | Draughtsman |
G.S. Brooks | | Outdoor |
Horace O. Brooks | | Inspector |
Ian D. Brooks | | Information Technology |
Miss L.G. Brooks | | Secretary, APV, Finance |
R.C. Brooks | | Expeditor |
W. Brooks | | Field Engineering |
A.P. Broom | | Purchasing |
Derek Broomfield | | Biscuit Drawing Office |
Nicky R. Broom | | Fitter |
Robert J. Broom | | Patternmaker |
R.J. Broom | | Student Apprentice |
A.D. Brothers | | Contract Engineer |
Douglas Brothers | | Fitter |
Michael B. Brothwell | | Trainee |
A. Brothwood | | Fitter |
J. Brothwood | | WP&P |
Miss L.G. Brothwood | | Computer |
Arthur J.R. Broughton | | Accounts |
Miss E.A. Broughton | | Junior Clerk, Production Control, M/cShop |
John E. Broughton | | Operational Planning |
M.R. Broughton | | Junior Secretary/BP Holdings |
Thomas H. Broughton | | Maintenance |
George Browell | | Senior Service Engineer |
Miss I. Browett | | Assistant/Canteen |
Maurice J. Browett | | Planner - Production Engineering |
Richard Browett | | Miller |
Wayne Browett | | Labourer - Sports Club |
Andrew Brown | | Spares |
Miss Anne Brown | | Turret Operator - WW1 |
Anthony Brown | | Industrial Design |
A.W. Brown | | Plater |
Miss Brenda Brown | | Personnel Officer |
Christopher H. Brown | | Electrician |
Colin G. Brown | | Surface Grinder |
Craig A. Brown | | Fitter |
C.N. Brown | | Director |
David Brown | | Field Engineering |
David A. Brown | | Product Engineer - Special projects |
David E.M. Brown | | Apprentice |
David G. Brown | | Planning Manager |
David L. Brown | | Roll Cell |
Miss Denise M.H. Brown | | Purchase Ledger |
Douglas J. Brown | | Production Control |
Miss D.A. Brown | | Research Asst.(Ind. Tr),Purchasing, BCS |
D.C.M. Brown | | Plater |
D.L. Brown | | Turner |
A.W.G. Browne | | Student Apprentice |
Len Browne | | Plateshop |
Frank Brown | | Fitter |
F. Brown | | WP&P |
F. Brown | | Plate Shop |
Geoffrey R. Brown | | Estimating |
George W. Brown | | Field Engineering |
Harry Brown | | Field Engineering |
H. Brown | | WP&P |
Bob Browning | | Fitting Shop |
F. Browning | | Plater |
George A. Browning | | Fitter |
Ivor Browning | | Machine Grinder |
Miss Judy Browning | | Accounts |
J.A. Browning | | Clerk |
Michael T. Browning | | LJH Fitter |
J Brown | | Senior Purchasing Ledger Clerk |
Jack Brown | | Pattern Shop Foreman/Bedewell Liaison |
James E. Brown | | Fitter |
John Brown | | Apprentice |
John Brown | | Carpenter |
John Brown | | Driller |
J. Brown | | WP&P |
J.C.M. Brown | | Apprentice |
Kenneth E. Brown | | Accounts |
Kenneth E. Brown | | Fitter |
K.L. Brown | | Student Apprentice |
Leonard J. Brown | | Sheet Metal Worker |
Lesley W. Brown | | Turret Setter |
Lionel C. Brown | | Materials Handler |
Mark B. Brown | | Fabrication |
Martha Brown | | Works Overall Attendant |
Martha Brown | | Canteen/Overall Section |
Martin Brown | | A.52 |
Martin A. Brown | | Machine Shop Foreman |
Miss Maude Brown | | Turret Operator - WW1 |
Miss Merle Brown | | Typing Pool |
Michael J.T. Brown | | Electrician |
M.A. Brown | | Turner |
M.G. Brown | | Draughtsman |
M.J. Brown | | Telephonist, Tec.Room |
M.S. Brown | | Plater |
Neil A. Brown | | Estimator |
Miss N.H. Brown | | Material Control Clerk, Goods Inwards |
Paul J. Brown | | Electrician |
Peter Brown | | Electrical |
Peter.S. Brown | | Sheet Metal Worker |
P. Brown | | Punch Operator |
P.A. Brown | | Chief Applications Engineer |
Richard M. Brown | | Fitter |
Robbie P. Brown | | Contracts Controller, Biscuit Div (Sales) C/C. |
Miss Ruby Brown | | Stores/Overalls |
Stan Brown | | Foundry - Moulder/Coremaker |
S.J. Brown | | |
Thomas G. Brown | | D/O |
Tom Brown | | CPO |
Vernon Brown | | Asst. Foreman - Foundry |
Miss V.A. Brown | | Canteen |
V.C. Brown | | Turner |
V.J. Brown | | Accounts |
Walter Murray Brown | | Draughtsman - Jig & Tool D/O |
Walter Murray Brown | | Labourer |
William Brown | | Field Engineering |
William Brown | | Foundry |
W. Brown | | WP&P |
Miss ? Brown | | Personnel Officer |
Arthur Bruce | | Labourer |
David R. Bruce | | Storeman |
W.J. Bruce | | Drawing Cabinet Attendant |
Colin V. Brudenell | | Fettler |
Stephen H. Brudenell | | Turrets |
V.E. Brudenell | | Apprentice |
Linda Brudnell | | Secretary - Biscuit |
Ron Brudnell | | Estimating |
Andrew S. Brumby | | Coremaker |
Colin J. Brummitt | | Admin. Assistant |
Alf Brunswick | | WP&P |
Roy Brunswick | | Estimating Controller - Special Projects |
Miss Dorothy Bryan | | Secretary to Works Manager, Ted Thain |
Edgar Ted A. Bryan | | Machine Shop Foreman |
H. Bryan | | WP&P |
Paul Bryan | | Plater |
Miss Sandra Bryan | | D/O Admin - Married Roy Yerrell |
Charlie Bryant | | ?? |
David C. Bryant | | Graduate Apprentice |
Miss Diane Bryant | | Telephonist |
Eric J. Bryant | | Cutter Shop |
E. Bryant | | WP&P |
Miss J. Bryant | | Business Trainee, BP |
Peter W. Bryant | | Production Manager |
Miss Rita Bryant | | Cashiers Office |
W.G. Bryce | | Temp. Clerk, part time |
Anthony C. Buchanan | | Sales Correspondent |
G. Buck | | WP&P |
Miss K Buck | | Canteen |
Brian H. Buckle | | Apprentice |
E. Buckles | | Apprentice |
James E.G. Buckley | | Apprentice |
Mark A. Buckley | | Software Manager |
Miss T.J. Buckley | | Pay and Cash Office |
Walter Buckley | | Moulder |
W. Buckley | | Storeman |
S.J. Buckman | | Plater |
Ms Muriel Buck | | Welder - WW2 |
E. Bucknell | | Rough Grindery |
Miss S.E. Bucknell | | Accounts |
J.J. Budding | | Foundry |
Anthony Buddle | | Miller |
John Budnik | | Apprentice |
Martin J. Buescher | | Metallurgist |
Francesco "Frank" Bufanio | | Chrome Plating |
B. Buff | | Moulder |
Steven R. Buffery | | Electrician |
D. Bugg | | Rough Grindery |
Andrew.T. Bull | | Moulder |
B. Bullard | | Labourer |
Charles Bullard | | Apprentice School |
A.I. Bull | | Clerk |
B.R. Bull | | Special Projects |
Cliff Bull | | Security |
Cyril Bull | | Accounts/Strong Room |
Cyril J. Bull | | Time Office |
Neil J. Bullen | | Trainee |
Gordon Bull | | Fitting Shop |
Gordon H. Bull | | Carpenter |
H.W. Bull | | Joiner |
Stephen J. Bullimore | | Turner |
S. Bullimore | | Production Engineer |
J.E. Bullivant | | |
Peter A. Bullivant | | Central Accounts |
Richard S. Bullivant | | Fitter |
W.P. Bill Bullivant | | Plate Shop |
Miss June Bull | | CPO |
J.W. Bull | | Apprentice |
George S. Bullman | | Postman |
Robert "Jock" Bulloch | | Oven Shop Fitter |
Keith Bullock | | Fitter |
T.A. Bullough | | Plate Shop |
P.L. Bull | | Fitter |
Robert J. Bull | | Production Foreman |
R.J. Bull | | Fitting Shop |
T.G. Bull | | Fitter |
Manoj K. Bulsara | | Process Engineer |
J.T. Bunch | | Senior Technical Sales Rep. - Bakery |
Ian L. Bunney | | Systems Engineer |
Ms Joyce Bunn | | Wire Band Machine |
R.A. Bunyan | | Inspection |
J.H. Burbage | | Fitter |
P.E. Burckitt | | Senior Contracts Controller |
Alan Burdett | | Correspondent - Field Engineering |
A. Burdett | | Foundry |
F. Burdett | | Foundry |
Alan Burgess | | Publicity |
Colin M. Burgess | | Junior Correspondent - Bakery |
Eric Burgess | | Millwright |
George Burgess | | Field Engineering |
G.A. Burgess | | Lithographic Operator |
John J. Burgess | | Heat Treatment |
John P. Burgess | | Special Projects |
Nigel A. Burgess | | Millwright - Machine Shop |
Ian G. Burgoyne | | Student Engineer |
Patrick F. Burke | | Central Manufacturing - S/S |
Ray Burke | | Apprentice/Fitting Shop |
Thomas P. Burke | | Central Manufacturing - S/S |
William D. Burke | | Turner |
John D. Burks | | Fitter |
R.E. Burks | | CCS Assembly |
R. Burnard | | Apprentice |
J. Burnett | | Inspector |
J.W. Burnett | | Apprentice |
M.E. Burney | | Cash Control Clerk, Catering |
Phil Burney | | Draughtsman - Biscuit D/O |
John Burnham | | Installation Contract Controller |
Robert M. Burrell | | Production Engineer |
George Burroughs | | Field Engineering |
M.T. Burroughs | | Fitter |
G. Burrowes | | Apprentice |
Philip G. Burrows | | Progress Controller |
Mark F. Burtenshaw | | Design Engineer |
J. Burt | | D/O - Layout Section |
J. Burt | | Plater |
Colin H. Burton | | Development Engineer - Experimental |
C.M. Burton | | Systems Manager |
Derek Burton | | Security |
D.W. Burton | | Apprentice |
Gerald T. Burton | | Draughtsman |
J.W. Burton | | Paint Shop |
J.W.T. Burton | | Plater's Mate |
K.A.J. Burton | | Apprentice |
K.W. Burton | | Biscuit Cutter Designer |
M.I. (Peggy) Burton | | Supervisor/Canteen |
M.J. Burton | | Secretary, Bakery Sales |
Neil J. Burton | | Apprentice |
Peter Burton | | Fitter |
Robert. Burton | | Apprentice |
T. Burt | | Plater |
Gary. Burwell | | Miller |
C.A. Busby | | Clerk |
Ronald Busby | | Inspector |
Alec D. Bush | | Miller |
A.J. Bush | | Grinder |
Derrick Bush | | Painter |
Dick Bush | | Stores Superintendent |
D. Bush | | Grinder |
K.M. Bush | | Temp. Clerk, part time |
Leonard Bush | | O+I |
Andy Bushnell | | Accountant |
John E. Bushnell | | Apprentice |
W.S. Bush | | Stores Superintendent |
Ian T. Bussey | | Baked Products - Assembly |
Charles R. Buswell | | Cylinder Grinder |
Mr Butcher | | Light Lathes |
Colin A. Butcher | | Draughtsman |
Reginald Butcher | | Materials Handler |
R. Bob Butcher | | Plate Shop |
Mr Butler | | Apprentice - WP&P |
Mr Butler | | Planer WP&P |
Arthur V. Butler | | CPO |
A.F. Butler | | WP&P |
Ben Butler | | Horizontal Borer |
B.S. Butler | | Marker-Off |
Frederick S. Butler | | Electrician |
F. Butler | | WP&P |
Geoffrey C. Butler | | Fitter |
John A. Butler | | Graphic Designer |
John S. Butler | | Apprentice Fitter |
Nicholas Butler | | Electrical Contracts engineer |
Richard J.W. Butler | | Fitter - Engraving |
Miss S. Butler | | Secretarial Trainee |
Tony Butler | | Publicity |
David A. Butlin | | Cranedriver |
K.J. Butriss | | Apprentice |
Miss A.A. Butt | | Employee Relations Manager |
John G.T. Butter | | Field Engineering |
Adrian S. Butters | | Miller |
Matthew Buttery | | Electrician |
Miss A.E. Buttifant | | |
H. Buttries | | WP&P |
Richard J. Buxton | | Progress Asst. |
Henry D."Bill" Byles | | Divisional Manager - Biscuit |
Ernest Byram | | Storeman |
Miss A.H. Byrd | | Secretary, Personnel |
Anthony R. Byrne | | Materials Handler |
Matthew D. Byrne | | Apprentice |
All content © the Website Authors unless stated otherwise.